Aspirator do nosa – jak go używać?

Katar jest uciążliwą dolegliwością, która utrudnia swobodne oddychanie i zakłóca spokojny sen. U niemowląt i dzieci samodzielne oczyszczanie nosa nie jest możliwe, dlatego konieczna jest pomoc rodzica. W tym celu powstały aspiratory do nosa, które pomagają oczyścić nos z zalegającej wydzieliny i udrożnić go.

Jakie są rodzaje aspiratorów do nosa?

Można je podzielić na następujące rodzaje:

– aspirator do odciągania kataru ustami
– aspirator podłączany do odkurzacza
– aspirator, w którym można zastosować zamiennie obie powyższe metody
– aspirator elektryczny
– ręczny aspirator (tzw. gruszka)


W jaki sposób używać aspiratora?


Przed rozpoczęciem odciągania kataru należy zakroplić nos solą fizjologiczną albo użyć roztworu soli morskiej, aby upłynnić zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usuwanie z nosa. Po zakończeniu procesu również wskazane jest użycie soli fizjologicznej lub morskiej w celu nawilżenia śluzówki nosa.

Aspirator ustny – należy przyłączyć końcówkę do aspiratora, delikatnie włożyć ją do noska dziecka i poprzez ustnik powoli zasysać przez kilka sekund. Następnie należy włożyć ją do drugiego otworu nosowego i powtórzyć czynność. Zużytą końcówkę należy wyrzucić, ponieważ nie nadaje się do ponownego użycia.

Aspirator podłączany do odkurzacza – do aspiratora należy dołączyć końcówkę, zaś drugi jego koniec podłączyć do odkurzacza. Końcówkę umieszcza się po kolei w obu otworach nosowych dziecka przez kilka sekund. Po zakończeniu czynności należy oczyścić aspirator. Odsysanie wydzieliny za pomocą tego urządzenia jest bardzo skuteczne oraz delikatne, ponieważ aspirator redukuje moc ssania odkurzacza.

Aspirator doustny i działający przy pomocy odkurzacza posiada w zestawie końcówki niezbędne do odciągania kataru obiema metodami.

Aspirator elektryczny – działa na baterie, jest łatwy w obsłudze i wygodny w użyciu np. w podróży. Zbiorniczek oraz końcówki można myć i dezynfekować. Skutecznie oczyszcza nosek dziecka.

Aspirator ręczny (czyli gruszka) – odciąganie kataru następuje poprzez ściśnięcie gruszki i umieszczeniu końcówki w nosku. Nowocześniejsze formy można rozmontować, przez co nadają się do mycia.


Aspirator do nosa jest niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka. Pomaga oczyścić nosek z wydzieliny, co wpływa na samopoczucie niemowlęcia i jego spokojny sen.