Choroby nerek w wieku dziecięcym

nefrolog białystok

Choroby nerek u dzieci czasem jest bardzo ciężko zdiagnozować, gdyż w niektórych przypadkach mogą przebiegać bez charakterystycznych objawów. Warto pamiętać o tym, że wczesne diagnostyka zwiększa o wiele procent szanse na wdrożenie skutecznego leczenie i znacznie skraca czas jego trwania.

Badania profilaktyczne to podstawa

nefrolog białystok

Nawet jeżeli dziecko rozwija się w sposób prawidłowy i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, to warto raz na czas przeprowadzić u malucha badania diagnostyczne. Wystarczy w tym celu pobrać od dziecka próbkę moczu i zawieźć ją do stacji diagnostycznej. Badanie ogólne moczu jest dosyć tanie, kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a może być pomocne w diagnostyce nieprawidłowości układu moczowego. Można też poprosić lekarza pediatrę o skierowanie na takie badania, wówczas będą one bezpłatne. Sprawdź pomoc na tej stronie.

Co robić, gdy wyniki badań moczu u dziecka będą niepokojące?

W przypadku, gdy przeprowadzane badania wykażą jakieś nieprawidłowości, to lekarz powinien wystawić skierowanie do specjalistycznej poradni. W takim przypadku najbardziej odpowiednim miejscem do dalszej diagnostyki będzie poradnia nefrologiczna dla dzieci. Istnieją prywatne placówki, do których na konsultację lekarską można dostać się bez oczekiwania w długich kolejkach. Im szybciej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, tym szybciej można będzie rozpocząć leczenie – nie ma co zwlekać, zdrowie dziecka jest najważniejsze.