Choroby

Czym jest choroba Leśniowskiego – Crohna

doktor Burill B. CrohnPostęp współczesnej medycyny jest ogromny – naukowcy tworzą coraz to nowe leki i szczepionki, a z roku na rok wzrasta liczba chorób, które można wyleczyć za pomocą nowoczesnych metod. Jednak pomimo postępu naukowego wciąż istnieje wiele schorzeń, na które nie ma lekarstwa, a jedyne, co może zrobić medycyna, to powstrzymywać ich rozwój i łagodzić objawy. Takim schorzeniem jest choroba Crohna, czyli przewlekłe zapalenie jelit o nieznanym pochodzeniu. Jako pierwszy opisał tą chorobę nowojorski lekarz Burrill B. Crohn. W Polsce zapaleniami jelit zajmował się warszawski medyk Antoni Leśniowski – i dlatego w literaturze polskiej schorzenie to funkcjonuje jako choroba Leśniowskiego-Crohna.

Dokładne przyczyny choroby Crohna nie są do końca znane – badania wskazują, iż jest ona w pewnym stopniu uzależniona od lokalizacji geograficznej i stopnia rozwoju socjoekonomicznego danego społeczeństwa. Generalnie większą zachorowalność obserwuje się w krajach wysoko rozwiniętych – co może być związane z większą dostępnością antybiotyków i wyjałowieniem naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Wielu badaczy jako przyczyny schorzenia wskazuje także czynniki genetyczne oraz zaburzenia układu immunologicznego.

Chorobę Leśniewskiego-Crohna charakteryzuje trudność diagnozy – jej obraz kliniczny jest bardzo zróżnicowany, a objawy mogą wskazywać na inne dolegliwości. Generalnie zależą one od miejsca lokalizacji zmian chorobowych i najczęściej są to: bóle brzucha (najczęściej z prawej strony, co może być mylone z zapaleniem wyrostka), wzdęcia, spadek wagi ciała, ogólne osłabienie i zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, zapalenie stawów i zmiany skórne. Charakterystycznym objawem choroby Crohna są zmiany okołoodbytniczne – wszelkiego rodzaju ropnie, przetoki i szczeliny. Ze względu na trudność rozpoznania w niektórych przypadkach mija nawet kilka lat pomiędzy wystąpieniem dolegliwości a postawieniem właściwej diagnozy.