Czym jest i jakie właściwości posiada olej RSO?

Konopie siewne, do których zaliczają się także konopie indyjskie, to roślina posiadająca rozległe zastosowanie. Produkuje się z niej nie tylko marihuanę – znany miękki narkotyk, ale również liczne produkty o prozdrowotnym działaniu, na przykład olej CBD. Z konopi powstaje także olej RSO. Co to jest?

Olej RSO – olej opracowany przez Ricka Simpson


Produkcję oleju RSO rozpoczął Amerykanin – Rick Simpson. Gdy Simpson zachorował na raka skóry, zaczął szukać alternatywnych metod, aby wyleczyć tę dolegliwość. Już wcześniej stosował olej konopny. Gdy usłyszał o pozytywnych efektach marihuany w leczeniu nowotworów u myszy, postanowił przygotować własny olej z suszu konopi indyjskiej.

Olej ROS produkowany jest z suszu ekstrahowanego przez rozpuszczalnik i gotowanego, by odparować nadmiar płynów. W taki sposób powstaje gęsta, niemalże czarna maź. Simpson stosował ją miejscowo i, według niego, udało mu się w ten sposób wyleczyć raka skóry.

Dzisiaj Rick Simpson jest orędownikiem wykorzystania konopi w leczeniu schorzeń nowotworowych.

Olej RSO – właściwości i zastosowanie oleju


W oleju RSO znajduje się przede wszystkim tetrahydrokannabinol, czyli THC. Jest to substancja, która odpowiada za narkotyczne – psychoaktywne działanie marihuany.

Według Simpsona olej RSO może być stosowany na:

  • nowotwory skóry – czerniaka,
  • inne postaci nowotworów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby reumatyczne.

Badania nie potwierdziły jeszcze powyższych twierdzeń. Olej RSO jest jednak nadal wybierany przez wielu chorych i ich rodziny jako ostatnia deska ratunku w poważnych dolegliwościach.