Zdrowie

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

maść na oparzenia

Kiedy przydarzy się nam słoneczne oparzenie, zazwyczaj poszukujemy szybkiej  ulgi, najlepiej wykorzystując coś, co mamy pod ręką, w domowej szafce lub lodówce. Takich domowych sposobów na oparzenia słoneczne jest całkiem dużo i mogą one być bardzo skuteczne, o ile oparzenie nie jest poważne. Oto jakie okłady, kremy i żele na oparzenia warto zastosować.

Zimne okłady 

maść na oparzenia

Na początku warto wziąć zimny prysznic. Ukoi on ból i przygotuje skórę do dalszych zabiegów. W następnej kolejności możemy przygotować okład z:

  • Kefiru, jogurtu, maślanki lub zsiadłego mleka – produkty te powinny być dobrze schłodzone, nanosimy je sporą warstwą na najbardziej ‘poszkodowane’ miejsca. Produkty mleczne mają spory potencjał pielęgnacyjny i kojący, działają niczym żel na oparzenia
  • octu – ten sposób jest dobry również na ukąszenia owadów, które często zdarzają się latem, nie należy go stosować w przypadku pęcherzy i poparzeń II stopnia;
  • płatków owsianych –  płatki zawijamy w płótno lub gazę i moczymy w ziemnej wodzie. Po jakimś czasie wodę używamy do kompresów, które zmieniamy co 2, 3 godziny. 

    Jeśli jednak w naszej apteczce znajduje się krem na oparzenia, możemy odpuścić sobie przygotowywanie kompresów.

Produkty apteczne: maść na oparzenia, żel lub krem

Najlepszy efekt da nam zastosowanie produktów z apteki. Dobrej jakości maści na oparzenia zawierają składniki łagodzące, takie jak D-panthenol, alantoinę, czy ekstrakt propolisowy. Coraz popularniejsze są również kremy na oparzenia zawierające witaminy A i E lub żele zmniejszające obrzęk i świąd.  

Jeśli z powodu poparzeń cierpimy dłużej niż dzień, warto zwrócić uwagę na niektóre produkty spożywcze i suplementy, które warto wprowadzić wtedy do swojej diety. Przede wszystkim powinniśmy pić dużo wody, pewną ulgę powinno nam przynieść również wapno, np. w rozpuszczalnych tabletkach. Jednak jeśli i to okaże się to niewystarczające, powinniśmy zdecydować się na wizytę u lekarza.