Jak radzić sobie z zatokami

krople na katar

Katar to jeden z głównych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Gdy podczas przeziębienia zauważamy, że konsystencja wydzieliny z nosa nagle się zmieniła na zdecydowanie gęstszą, a jej kolor, z białawego zamienił się na ropny, żółty lub zielonkawy – wówczas mówimy o katarze zatokowym. Bagatelizowanie tego objawu może doprowadzić nawet do groźnych powikłań, między innymi zapalenia zatok. Aby zniwelować katar zatokowy, stosuje się m.in. krople na katar zatokowy. Czym charakteryzują się najpopularniejsze z nich?

Krople na zatoki – czym się różnią?

Spośród preparatów donosowych, niezależnie od sposobu aplikacji – np. tradycyjne krople, aerozol, żel – wyróżnić należy te oparte na xylometazolinie. Związek ten działa przede wszystkim obkurczająco na naczynia krwionośne śluzówki nosa. Swoją popularność zawdzięcza szybkiemu działaniu – niedługo po zastosowaniu kropli z xylometazoliną poprawia się oddech, a ilość wydzieliny ulega redukcji. Wśród kropli z na katar zatokowy z xylometazoliną najczęściej spotyka się stężenia  0,1% i 0,05%; dla niemowląt – 0,01%

krople na katar

Ważną  grupą leków są roztwory soli. Aerozole hipertoniczne z solą morską czy krople z solą fizjologiczną m.in. rozpuszczają zalegającą w zatokach wydzielinę i działają nawilżająco na śluzówkę nosa. Tego typu preparaty na zatoki cechuje wysokie bezpieczeństwo stosowania, i są one zalecane nie tylko przy katarze, ale i przy wysuszeniach czy podrażnieniach śluzówki spowodowanych suchym powietrzem, smogiem itp.

Różne rodzaje kropli na zatoki

Można wymienić również szereg innych związków, stosowanych w katarze zatokowym. M.in. mometazon, działający silnie przeciwzapalnie, czy antyalergiczną ektoinę. Poszukując odpowiedniego preparatu, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, dla kogo ma być on przeznaczony – np. dla dziecka czy osoby dorosłej. A jeśli katar zatokowy będzie się zbyt długo utrzymywał – koniecznie należy udać się do lekarza.