Jerusalem artichoke, czyli topinambur – co to jest?

Różnorodne rośliny bulwiaste wywarły nieoceniony wpływ na sposób odżywiania się ludzi. W przypadku Polski od kilkuset lat najpopularniejsza roślina bulwiasta to jest ziemniak, ale na popularności zyskują także inne rośliny. Doskonałym tego przykładem jest topinambur również znany jako słonecznik bulwiasty. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Północnoamerykańska bulwa

Podobnie jak ziemniak, również również topinambur nie jest rodzimą rośliną. Słonecznik bulwiasty wśród specjalistów i ogrodników znany jako jerusalem artichoke z EvitaSklep to jednoroczna roślina, która występuje powszechnie w Polsce.

W stanie dzikim można ją często zaobserwować na polnych ścieżkach, czy też w pobliżu ogrodów. Jest ona również powszechnie wykorzystywana jako roślina ozdobna.

Sama roślina jest również uważana za inwazyjną oraz bardzo łatwo dostosowująca się do trudnych warunków środowiskowych. W praktyce oznacza to, że jej uprawa jest wyjątkowo prosta.

Chociaż jej właściwości prozdrowotne są znane od dawna, to dopiero w ostatnich latach zyskuje ona na popularności i jest częstym składnikiem posiłków. Aktualnie jest ona szczególnie znana wśród diabetyków.

Topinambur – właściwości

Słonecznika to wyjątkowa roślina, która obfituje w różnorodne składniki mineralne oraz witaminy. W przypadku składników mineralnych znajdujących się w korzeniu warto wymienić m.in. potas, cynk, żelazo.

Z kolei w przypadku witaminy na szczególną uwagę zasługują witaminy A, E, B6 oraz witamina K. Jednak wymienione składniki mineralne oraz witaminy nie są główną przyczyną rosnącej popularności topinamburu.

Korzeń słonecznika bulwiastego jest szczególnie ceniony, ze względu na znajdującą się w nim inulinę. Jedną z najważniejszych jej właściwości jest zdolność do obniżania insulinooporności.

Oznacza to, że jest ona często wykorzystywana przez osoby chorujące na cukrzycę typu II. Jednak pozytywny wpływ na organizm diabetyków, jakim charakteryzuje się słonecznik bulwiasty to nie wszystkie jego atuty.