Kiedy u dziecka podejrzewa się alergię

Niektóre alergie dają o sobie znać dosyć wcześnie – towarzysza dziecko od urodzenia. Chodzi np. o uczulenie na kurz, czy roztocza, pleśń, grzyby, czy pyłki roślin. Niestety, przez większość roku coś pyli. Innym razem alergia ujawnia się dopiero przy kontakcie z alergenem, z którym dziecko nie miało do tej pory do czynienia – np. z konkretnym jedzeniem, czy lekiem.

Nieodzowna pomoc lekarza specjalisty

Nawet jeśli od razu wiadomo, z jakim uczuleniem dziecko ma problem, nie należy sprawy bagatelizować. Czasem unikanie konkretnego alergenu nie wystarcza. Zdarza się bowiem, że istnieje kilka uczuleń jednocześnie. Warto przebadać dziecko pod tym kątem. Pomoże w tym lekarz alergolog dziecięcy.

Jak zacząć leczenie?

Skierowanie do alergologa powinien wydać lekarz pierwszego kontaktu, który opiekuje się konkretnym dzieckiem – i to niezależnie, czy dziecko trafi do poradni na NFZ, czy prywatnie. Tutaj można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Alergolog dziecięcy najpierw przebada dziecko pod kątem różnych alergii. Posiadając wyniki takich badań, będzie można podjąć właściwe działania całościowe. Zmniejszy to ryzyko kontaktu pacjenta z alergenami, o których rodzice do tej pory nie wiedzieli.

Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia, poprawi komfort życia dziecka i zmniejszy niebezpieczeństwo związane z ostrymi objawami alergicznymi.