Kozłek lekarski – właściwości lecznicze i zastosowanie waleriany

Kozłek lekarski, powszechnie znany jako waleriana to roślina, która od lat znajduje szereg różnorodnych zastosowań. W ziołolecznictwie kozłek lekarski został doceniony przede wszystkim ze względu na swe dobroczynne właściwości uspokajające.

Kozłek lekarski – skuteczna broń w walce z napięciem nerwowym

Ciągły stres, coraz szybsze i niespokojne tempo życia oraz notoryczny brak czasu to tylko jedne z czynników mających wpływ na zły stan ludzkiego organizmu. Zaniechanie podjęcia leczenia, nawet pozornie błahych zaburzeń nerwowych może prowadzić do poważnych i tragicznych w skutkach komplikacji.

Wiele osób w poszukiwaniu skutecznej broni w walce ze stresem bardzo często decyduje się na zastosowanie preparatów zawierających ekstrakt z kozłka lekarskiego. Roślina ta posiada potwierdzoną skuteczność w zwalczaniu lęku, stanów niepokoju, różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych oraz bezsenności.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim korzeń i kłącze kozłka, z których przygotowywane są preparaty dostępne na rynku pod postacią naparów, kropel lub tabletek.

Kozłek lekarski (tutaj) i jego działanie bazuje na obniżaniu aktywności układu nerwowego. Składniki aktywne zawarte w kozłku lekarskim skutecznie obniżają poziom lęku, niwelują napięcie psychiczne oraz zmniejszają uczucie niepokoju.

Kozłek lekarski na problemy ze snem

Bezsenność to bardzo uciążliwy problem, który dotyka coraz większą część populacji. Stres oraz długotrwałe napięcie mogą prowadzić do poważnych problemów z zasypianiem, wpływając negatywnie na jakość odpoczynku.

Wiele osób borykających się z bezsennością decyduje się na stosowanie preparatów zawierających wyciąg z kozłka lekarskiego – udowodniono, że waleriana wpływa na wyraźną poprawę jakości i długości snu już po 14 dniach stosowania.

Środki ostrożności przy przyjmowaniu kozłka lekarskiego

Preparatów sporządzonych na bazie kozłka lekarskiego powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci do 12 roku życia. Ostrożność przy przyjmowaniu waleriany powinny zachować również osoby starsze, a także osoby z zaburzeniami funkcjonowania nerek.