Nadpotliwość i związane z nią problemy

Poci się każdy człowiek, choć dla wielu wciąż jest to temat tabu. Nie ma co jednak chować się za poczuciem wstydu. Pocenie się jest normalną reakcją fizjologiczną organizmu i przeważnie wystarczy odpowiednia higiena organizmu do tego, by zachować czystość.

Co zrobić gdy pocenie się przybiera na sile?

W pierwszej kolejności trzeba zdiagnozować bezpośrednie źródło problemu, bo przyczyn nadmiernej potliwości może być naprawdę wiele. Czasami są to bardzo błahe sprawy, jak na przykład przegrzewanie się i ubieranie na siebie zbyt dużej ilości warstw ubrania. W takiej sytuacji wystarczy zmiana przyzwyczajeń. Za duże ilości śmierdzącego potu może odpowiadać również niewłaściwa dieta, zwłaszcza spożywanie dużej ilości potraw tłustych i bardzo ostrych. Nadwaga ma także wpływ na to, że człowiek poci się bardziej.

Jak walczyć z potem?

Istotna jest codzienna higiena. Nie ma nic gorszego, niż człowiek, który brzydko pachnie i to przez własne zaniedbanie. Gdy jest gorąco, to prysznic warto brać częściej niż tylko raz dziennie. Warto także sięgnąć po dezodoranty hamujące wydzielanie potu, a jeżeli to nie pomoże, to są w aptekach dostępne tabletki na nadmierne pocenie. Zakup tabletek na pocenie nie jest dużym wydatkiem. Ziołowe preparaty mogą okazać się niezwykle pomocne, zwłaszcza w sytuacji, gdy nadmierne pocenie znacznie zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto także skonsultować się z lekarzem.