Pasternak – leczenie schorzeń

Pasternak to bardzo zdrowe warzywo o cennych właściwościach. Zawiera on miedzy innymi związki kumarynowe wypływające na prawidłowe trawienie. Ponadto działa moczopędnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Stanowi cenne źródło witamin, w tym witaminy C czy witamin z grupy B.

Pasternak a pietruszka

Wyglądem pasternak przypomina pietruszkę. Ma on jednak łagodniejszy smak i mniej intensywny aromat. Roślina zawiera liczne związki kumarynowe oraz jest źródłem olejków eterycznych, tłuszczów roślinnych, cukru, błonnika, potasu, cukrów i witamin. Związki te są obecne w całej roślinie, jednak w największej ilości występują w nasionach i to one są wykorzystywane podczas produkcji suplementów diety i kosmetyków.

Pasternak, poprawa apetytu

Z uwagi na zawartość kumaryny pasternak poprawia apetyt. Z tego powodu może być włączany do diety osób w podeszłym wieku.

Pasternak, poprawa krążenia

Pasternak wpływa na poprawę przemiany materii oraz działa korzystnie na układ krążenia. Ma działanie przeciwzapalnie i rozkurczowe. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i zapobiega miażdżycy.

Pasternak, kamica nerkowa

Pasternak wykazuje działanie moczopędne i rozkurczające. Pomaga oczyścić nerki z zalegających złogów, a dzięki witaminie C prowadzi do zakwaszenia moczu i zapobiega jego krystalizacji.

Pasternak, przeziębienie

Pasternak (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/suszone-warzywa/pasternak-korzen-mielony) może być z powodzeniem stosowany wspomagająco podczas leczenia chorób układu oddechowego z uwagi na zawartość witaminy C i flawonoidów.

Pasternak, problemy ze snem

Roślina działa uspokajająco. Zawiera w swoim składzie magnez i przyczynia się do zdrowszego i spokojniejszego snu.

Pasternak, problemy skórne

Roślina może być spożywana oraz podawana zewnętrznie na zmiany skórne. Zmniejsza ona łojotok i ogranicza łupież, a z uwagi na zawartość kumaryny oraz flawonoidów. Ponadto wspomaga leczenie bielactwa i łuszczycy.

Pasternak, wzrost włosów

Wyciąg z owoców i nasion pasternaku poprawia ukrwienie skóry, a substancje aktywne w nim zawarte pobudzają wzrost włosów i są stosowane w przypadku bardzo poważnych schorzeń, takich jak na przykład łysienie plackowate.