Problem z alergią

leki na alergie bez recepty

Różnorakie alergie to jedne z najczęściej dotykających nas dolegliwości. Niezależnie czy mowa o uczuleniu na pyłki kwiatów, na roztocza kurzu domowego czy na określone pokarmy, każda alergia wywołuje szereg przykrych objawów. Swędzenie skóry, gardła czy nosa, katar, drapanie w gardle, łzawienia – większość skutków podatności na alergeny wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem histaminy. Dlatego podstawowe leki na alergię – a wśród nich tabletki – opierają się przede wszystkim na substancjach przeciwhistaminowych.

Tabletki na alergię bez recepty – jak działają?

Dostępne bez recepty leki przeciwalergiczne najczęściej, jako substancję aktywną, zawierają któryś z tzw. leków przeciwhistaminowych drugiej generacji. Jednym z najpopularniejszych jest ceteryzyna, którą można znaleźć zarówno jako substancję główną, jak i w połączeniach z innymi związkami ograniczającymi katar, np. pseudoefedryną. Ceteryzyna, blokując wydzielanie histaminy, nie tylko zmniejsza katar, ale również działa przeciwświądowo.

leki na alergie
tabletki na alergię

Innymi podobnie działającymi związkami są desloratadyna i feksofenadyna, również polecane przy objawach alergii, takich jak zapalenie śluzówki, pokrzywka czy łzawienie. W odróżnieniu od leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji – np. klemastyny czy hydroksyzyny – substancje ze wspomnianej grupy nie wywołują silnych skutków ubocznych w postaci senności czy bólu głowy.

Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie tabletek na alergię bez recepty musi przebiegać zgodnie z wytycznymi dołączonymi do ulotki, i powinno zostać poprzedzone konsultacją z farmaceutą bądź lekarzem.

Mówiąc o lekach na alergię, nie można zapomnieć o wapniu

Wapń to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Dodatkowo, przyjmowanie wapnia  (np. w postaci tabletek do rozpuszczania z witaminą C) pomoże zmniejszyć nasilenie objawów alergicznych.