Wykrywanie chorób układu oddechowego – badanie spirometryczne

Uporczywy kaszel utrzymujący się przez dłuższy czas, duszności czy przewlekłe zmęczenie to objawy, które mogą wskazywać na rozwój choroby układu oddechowego. W żadnym wypadku nie powinno się ich bagatelizować i jak najszybciej warto wybrać się do lekarza specjalisty, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości. Pomoce w diagnostyce będzie z pewnością badanie przy wykorzystaniu spirometru.

Wskazania do pogłębionej diagnostykispirometria bialystok

Badaniu spirometrycznemu powinien poddawać się przynajmniej raz na dwa lata każdy palacz, który ukończył czterdziesty rok życia. Wykonanie tego badania wskazane jest także dla wszystkich osób, które co prawda nie palą tytoniu, ale przebywają często w zadymionych lub zapylonych przestrzeniach. Tak na prawdę grupa osób, które powinny co jakiś czas wykonywać spirometrię jest bardzo szeroka – zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w zimowych miesiącach jest bardzo wysokie, co może przyczyniać się do rozwoju chorób układu oddechowego. Spirometrię można wykonać niemal w każdej specjalistycznej placówce na terenie całego kraju – aby znaleźć najbliższą lokalizację można wspomóc się wyszukiwarką internetową – wystarczy w nią wpisać np. hasło spirometria Białystok i skorzystać z wyświetlonych wyników jak tutaj.

Przygotowanie do badania i jego przebieg

Badanie spirometryczne nie wymaga szczególnego przygotowania się przez pacjenta. Należy oczywiście przestrzegać ogólnych wytycznych, takich jak na przykład unikanie wzmożonego wysiłku bezpośrednio przed diagnostyką czy nie palenie tytoniu. Samo badanie zajmie od kilku do kilkunastu minut, a wynik jego wynik otrzymuje się od ręki.