Rehabilitacja

Orteza na nadgarstek – Kiedy używać i jak prawidłowo założyć?

orteza na nadgarstek

Orteza na nadgarstek to urządzenie do noszenia, zaprojektowane specjalnie w celu ochrony nadgarstka oraz ograniczenia jego ruchu. Orteza została zaprojektowana, aby utrzymać nadgarstek w pozycji spoczynkowej lub neutralnej. Ta pozycja pomoże zminimalizować nacisk na tkankę i stawy w nadgarstku. Orteza ma zapobiegać kontuzjom lub chronić nadgarstek po wystąpieniu kontuzji. Lekarz może przepisać, lub zalecić stosowanie ortezy a nadgarstek, aby pacjent mógł wyzdrowieć z kontuzji lub złagodzić ból.

Dlaczego i kiedy powinno się używać ortezy na nadgarstek?

orteza na nadgarstek

Kiedy odczuwasz ból, uczucie mrowienia i dyskomfort w nadgarstku przez cały czas z powodu jakiegokolwiek podstawowego schorzenia, takiego jak zespół cieśni nadgarstka lub uraz, lekarze zwykle sugerują noszenie ortezy na nadgarstek. Ból w nadgarstku może mieć różne przyczyny, ale najbardziej typowym rozwiązaniem proponowanym i zalecanym przez lekarzy jest podtrzymywanie nadgarstka. 

Jak prawidłowo założyć ortezę na nadgarstek?

Znajomość prawidłowego sposobu noszenia ortezy jest kluczowa, aby czerpać korzyści, jakie może zapewnić orteza. Orteza na nadgarstek nie musi być specjalnie dopasowywana przez profesjonalistę. Możesz kupić ortezę w dużym sklepie lub aptece, a nawet przez internet. Możesz znaleźć wiele różnych typów i marek. Jeśli nie masz pewności, która orteza na nadgarstek jest dla Ciebie najlepsza, skonsultuj się z lekarzem, aby kupić odpowiednią ortezę, która przyniesie największą ulgę. Po wybraniu odpowiedniej ortezy ważne jest właściwe jej noszenie, aby uzyskać maksymalne korzyści. Typowa orteza zakryje dłoń i wydłuży przedramię. Do zabezpieczenia ortezy użyjesz pasków na rzepy. Zapinając paski, upewnij się, że orteza jest wystarczająco ciasna, aby ograniczyć ruch, ale wystarczająco luźna, aby umożliwić przepływ krwi. Podczas noszenia ortezy będziesz mógł poruszać i używać palców i kciuka; jednak nie powinieneś być w stanie zgiąć nadgarstka.