Podstawowe funkcje prolaktyny w organizmie

Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową który pełni bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Jej podstawowym zadaniem jest regulowanie funkcjonowania układu rozrodczego. Wpływa na wydzielanie mleka, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, metabolicznego oraz reguluje funkcje behawioralne.

Hormon ten wytwarzany jest przede wszystkim w przednim płacie przysadki mózgowej. Inne rozpoznane miejsca w których prolaktyna jest wytwarzana to piersi, macica, tkanka tłuszczowa ale także prostata oraz skóra. Obecna jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak do zaburzeń jej produkowania zachodzi najczęściej u żeńskiej części społeczeństwa.

Zaburzenia w wydzielaniu prolaktyny u kobiet

Nadmiar prolaktyny w organizmie nazywany jest hiperprolaktynemią którą dzieli się na organiczną oraz czynnościową. Do podstawowych objawów zaburzeń prolaktyny (jej wysokiego poziomu) zalicza się zaburzenia miesiączkowania. Bardzo często zdarzają się rzadkie lub nieregularne miesiączki, część kobiet może zaobserwować jej brak lub niewielkie i rzadkie plamienia. Kolejnym objawem jest mlekotok czyli wydzielanie mleka w piersiach poza okresami karmienia.

Nadmierne wydzielanie prolaktyny oraz zaburzenia miesiączkowania reguluje w naturalny sposób niepokalanek mnisi który w swoim składzie zawiera castagnus. Niepokalanek wypływa skutecznie na łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz wpływa pozytywnie na zaburzenia cyklu miesiączkowego. Badania udowodniły że wyciąg uzyskiwany z niepokalanka blokuje skutecznie wydzielanie prolaktyny. Regularne stosowanie castagnusa pozwala uzyskać trwałe efekty w leczeniu hiperprolaktynemii jednocześnie w większości przypadków nie powoduje skutków ubocznych i jest bezpieczny dla zdrowia.