Po urazie kończyny dolnej kule ortopedyczne mogą okazać się podstawowym ekwipunkiem. Umożliwiają przemieszczanie nawet przy unieruchomieniu nóg. Za sprawą rozłożenia ciężaru ciała i częściowego przeniesienia go na ręce, zmniejszają obciążenie kończyn dolnych. Są idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy potrzebują podparcia w czasie nauki chodzenia po przebytych urazach oraz do utrzymania równowagi przy problemach urazowo – ortopedycznych. Są wygodne, łatwo dostępne i intuicyjne w obsłudze.
Jak dopasować kule inwalidzkie?
Najczęściej kule rehabilitacyjne dobierane są do wzrostu. Większość została wyposażona w regulowaną wysokość, co pozwala na dopasowanie jej do własnych potrzeb. Wiele produktów posiada dodatkowo gumową wyściółkę uchwytów czy odblaski, które poprawiają komfort użytkowania. Modele z zamkniętymi uchwytami są dobrym rozwiązaniem dla pacjentów w podeszłym wieku, ponieważ utrzymują się na ręce nawet jeśli uchwyt zostanie wysunięty z dłoni. Kula ortopedyczna może różnić się pod względem istotnych parametrów, dlatego warto wziąć je pod uwagę podczas zakupu. Kluczowe znaczenie mają parametry wytrzymałościowe, które decydują o tym, czy konkretny model utrzyma masę ciała użytkownika.
Kule do chodzenia – rodzaje
Kula ortopedyczna stosowana jest przede wszystkim przez osoby starsze, ale producenci oferują także modele dla dzieci. Dostępne są wersje łokciowe lub pachowe. Pierwsze są bardzo popularne, natomiast pachowe znajdują zastosowanie wśród pacjentów z niesprawnymi lub osłabionymi dłońmi. Kule łokciowe są zdecydowanie wygodniejsze i nie wywołują ucisku pod pachami. Kula, jak i laska ortopedyczna produkowane są z lekkich stopów, w wyniku czego są wygodne i łatwe w użytkowaniu. Dostępne są także wersje składane są, które są nie tylko poręczne, ale także łatwe w przechowywaniu.